Thumbnail
Ρίο 2016

Ο άρχοντας των κρίκων Λευτέρης Πετρούνιας ήταν το φαβορί, το απέδειξε και ακούστηκε ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας στο Ρίο

"Ναι ρε φίλε, ναι ρε Ελλάδα"
Πετρούνιας: "Αφιερώνω το μετάλλιο στον πατέρα μου στον προπονητή μου και στην Ελλάδα" ενώ ο χρυσός ολυμπιονίκης αφιέρωσε το μετάλλιο και τη μητέρα του που ήταν στην κερκίδα.

Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο της Ελλάδας σε αυτούς τους ολυμπιακούς αγώνες. Ο Πετρούνιας εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και απο την αρχή ήταν πρώτος χωρίς να κινδυνεύσει από κάνεναν άλλον αθλητή

Ο Λευτέρης Πετρούνιας γυμναστής και παγκόσμιας φήμης στο αγώνισμα των κρίκων πήρε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο,

Ο Λευτέρης Πετρούνιας γεννήθηκε το 1990 και ξεκίνησε τη γυμναστική σε μικρή ηλικία στον Πανιώνιο. Το 2010 πήρρε την τρίτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο στη Γάνδη.

Έτσι, η Ελλάδα κατέκτησε μετάλλιο στην γυμναστική μετά από δώδεκα χρόνια (από το 2004) όταν ο Ταμπάκος είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους. Μάλιστα, ο Πετρούνιας πέτυχε και άλλο ένα μεγάλο επίτευγμα του Δημοσθένη Ταμπάκου, ο οποίος το 2004 στην Αθήνα έγινε ο μοναδικός αθλητής στην ιστορία των κρίκων, που κατέκτησε το χρυσό συνεχόμενα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Παγκόσμιο πρωτάθλημα και Ολυμπιακούς Αγώνες.

Κάτι που, πέρα από τον Ταμπάκο, ελάχιστοι Έλληνες αθλητές το έχουν καταφέρει σε όλα τα αθλήματα, όπως ο Κώστας Κεντέρης στον στίβο, ο Πύρρος Δήμας στην άρση βαρών και ο Ηλίας Ηλιάδης στο τζούντο.