Thumbnail

Η αθλητική δραστηριότητα πολλών πρωταθλητών, είναι μικρή χρονικά, δεν είναι λίγοι οι αθλητές που όταν φτάνουν στα 30 τους θεωρούνται πλέον "βετεράνοι"

Κι όμως οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο, όπως αναφέρει και το bbc.com, έχουν να μας δείξουν μερικούς αθλητές που ενώ η "λογική" λέει ότι θα έπρεπε να παρακολουθούν τους αγώνες από το σπίτι τους αυτοί όχι μόνο συμμετέχουν σε ...προχωρημένη ηλικία αλλά διεκδικούν και παίρνουν μετάλλια.

Anthony Ervin, 35 ετών, Κολύμβηση

Δέκα έξι χρόνια μετά το χρυσό που κατέκτησε στα 50 μέτρα ελεύθερο στο Σίδνεϊ το 2000 ο Anthony Ervin επανέρχεται διεκδικώντας τον τίτλο του και γίνεται ο γηραιότερος πρωταθλητής ολυμπιακών αγώνων στην κολύμβηση. Διέκοψε για κάποια χρόνια τον πρωταθλητισμό και ξεκίνησε πάλι το 2011, συμμετείχε στους ολυμπιακούς του Λονδίνου το 2012 και ήδη πήρε ένα χρυσό στα 4Χ100 ελεύθερο στο Ρίο.

Anthony Ervin celebrates his win in the 50m freestyle at Rio
Katherine Grainger, 40 ετών, Αγγλία, στην κωπηλασία

Είναι η Αγγλίδα αθλήτρια με τα περισσότερα μετάλλια σε ολυμπιακούς αγώνες μαζί με την Victoria Thornley.
Μετά τις νίκες της στους αγώνες του Λονδίνου η Katherine Grainger διέκοψε τον πρωταθλητισμό για να ολοκληρώσει τη διατριβή της. Επανήλθε το Ρίο και πήρε το ασημένιο μετάλλιο ενώ δεν έχει πει ακόμη αν θα είναι και στους ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο το 2020

Great Britain's Katherine Grainger after the double sculls final

Oksana Chusovitina, 41 ετών Ουζμπεκιστάν, στη γυμναστική
Η ενόργανη γυμναστική είναι ένα άθλημα που κατά κύριο λόγο έχει μικρές ηλικίες στις αθλήτριες. Για παράδειγμα η Αμερικανίδα Aly Raisman είναι 22 ετών και τη φωνάζουν "γιαγιά".
Τι να πει όμως η Oksana Chusovitina που η πρώτη της συμμετοχή σε ολυμπιακούς αγώνες ήταν το 1992 στη Βαρκελώνη και από τότε συμμετέχει σε κάθε ολυμπιάδα.
Είναι αθλήτρια υψηλού επιπέδου, τώρα ήταν στους τελικούς στον ίππο και πήρε την πέμπτη θέση

Uzbekistan's Oksana Chusovitina performs on the balance beam at Rio
Hoang Xuan Vinh, 41 ετών, Βιετνάμ σκοποβολή
Μπορεί οι αθλητές θα έχουν μικρή χρονική διάρκεια πρωταθλητισμού, αυτό όμως δεν ισχύει για αθλητές όπως στη σκοποβολή ή την ιππασία.
αυτό ισχύει και για τον Hoang Xuan Vinh που κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο ανδρών στα 10 μέτρα με πιστόλι, επίσης κέρδισε και ασημένιο στα 50 μέτρα με πιστόλι

Vietnam's Hoang Xuan Vinh celebrates his shooting gold medal

Kristin Armstrong, 43 ετών, ΗΠΑ, στην ποδηλασία.
Η Kristin Armstrong έγινε η πρώτη ποδηλάτισσα που κέρδισε τρία συνεχόμενα χρυσά μετάλλια στην ίδια διοργάνωση.
Η εμπειρία της αποδείχτηκε καταλυτική.
Είναι η πιο μεγάλη στην ποδηλασία.

Gold medallist Kristin Armstrong (R) shows her medal to her son
Lesley Thompson-Willie, 56 ετών, Καναδάς, στην κωπηλασία
Η Lesley Thompson-Willie συμμετέχει στην οκτάκωπο της χώρας της και είναι η γυναίκα με τις περισσότερες εμφανίσεις σε αυτό το άθλημα.

Canada's women's eights team competes at Rio
Julie Brougham, 62 ετών, Νέα Ζηλανδία, ιππέας
Υπάρχουν αρκετοί ιππείς στο Ρίο μεγάλοι ίσως και 60 χρονών, όμως η μεγαλύτερη όλων είναι η Julie Brougham. Η μεγαλύτερη που είχε συμμετάσχει ποτέ σε ολυμπιακούς αγώνες ήταν η 71χρονη  Γιαπωνέζα Hiroshi Hoketsu στους ολυμπιακούς του Λονδίνου το 2012