Thumbnail
EURO 2016

Παρά το γεγονός ότι έπαιζε κόντρα στο φαβορί, παρά την απουσία του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος τραυματίστηκε (25') και αναγκάστηκε να αποχωρήσει, η Πορτογαλία απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να χάσει. Οδήγησε το ματς στην παράταση και εκεί ο Έντερ στο 109' (είχε μπει αλλαγή) με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Η Γαλλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ όμως η ομάδα του Φερνάντο Σάντος είχε την ουσία. Το τελικό 1-0 στην παράταση έδωσε στην Πορτογαλία το πρώτο της Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Η αναγκαστική αλλαγή του Κριστιάνο Ρονάλντο στο ξεκίνημα του ματς «σημάδεψε» τον τελικό του EURO. Ο κορυφαίος παίκτης του τουρνουά τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Παγέ,  «έσφιξε τα δόντια» για να συνεχίσει, αλλά στο 25ο λεπτό έπεσε στο έδαφος και αντικαταστάθηκε από τον Κουαρέσμα.

Οι Ίβηρες δεν επηρεάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο από την απώλεια του φυσικού τους ηγέτη. Προσηλωμένη στο αγωνιστικό της πλάνο η ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα κι αν εξαιρέσει κανείς την κεφαλιά του Γκριεζμάν που απόκρουσε φανταστικά ο Πατρίσιο οι Γάλλοι δεν απείλησαν άλλη φορά την εστία του Πορτογάλου γκολκίπερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε λοιπόν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να γίνουν επιθετικοί στην επανάληψη αλλά χωρίς αποτέλεσμα και προϊόντος του χρόνου η γαλλική ομάδα ανέβασε ρυθμό και στο 66΄ έχασε σπάνια ευκαιρία, όταν στη σέντρα του Κομάν από αριστερά, ο Γκριζμάν έπιασε μόνος την κεφαλιά αστοχώντας ελάχιστα!

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στο 104΄ οι Πορτογάλοι «λαχτάρισαν» τους οικοδεσπότες, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Κουαρέσμα ο Έντερ πήρε την κεφαλιά υποχρεώνοντας τον Λορίς σε ασταθή απόκρουση, με τον Σανιά να απομακρύνει, ενώ στο 108΄ το φάουλ του Γκερέιρο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της γαλλικής ομάδας. Δευτερόλεπτα αργότερα, όμως, ο Έντερ σόκαρε το «Σταντ ντε Φρανς» όταν έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια και με ξαφνικό συρτό σουτ από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λορίς σφραγίζοντας τη μοίρα του ιστορικού για τους Λουζιτανούς αγώνα.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

ΚΑΡΤΕΣ: Σέντρικ, Ζοάο Μάριο, Γκερέιρο, Καρβάλιο, Ζοάο Φόντε, Ρούι Πατρίσιο - Ουμτιτί, Ματουιντί, Κοσιελνί, Πογκμπά

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα (66΄ Μουτίνιο), Σάντσες (79΄ Έντερ), Ζοάο Μάριο, Νάνι, Ρονάλντο (25΄ Κουαρέσμα).

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Σανιά, Ουμτιτί, Κοσιελνί, Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Μουσά Σισοκό (110΄ Μαρσιάλ), Παγέτ (58΄ Κομάν), Γκριεζμάν, Ζιρού (78΄ Ζινιάκ).