polixronidis
Πέμπτο μετάλλιο στην καριέρα του Γ. Πολυχρονίδη στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το έβδομο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα κόντρα στον Άνταμ Πέσκα, όπου ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

«Με την τεράστια επιτυχία του μεταλλίου που κέρδισα σήμερα με την Κατερίνα Πολυχρονίδη Πατρώνη πρόσθεσα στη συλλογή μου το 5ο μου Παραολυμπιακό Μετάλλιο στην 5η μου συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Οι Αγώνες συνεχίζονται και η σκληρή δουλειά δεν σταματάει ποτέ για την επίτευξη και νέων επιτυχιών!!!». δήλωσε ο Παραολυμπιονίκης.

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης έπειτα και από την νέα, ομαδική, επιτυχία κατέκτησε το 6ο μετάλλιο του σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Τα σημεία στα οποία κρίθηκε ο αγώνας

Στο πρώτο σετ όπου ο Τσέχος προηγήθηκε 3-0 και στο τάι μπρέικ όπου ενώ ο Γρηγόρης έδειξε ότι είναι δικό του το παιχνίδι και συνεπώς και το χρυσό μετάλλιο, ο Άνταμ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και την τελευταία στιγμή νίκησε και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Αρχικά όταν ο Πέσκα προηγήθηκε 3-0 υποχρέωσε τον Γρηγόρη να κυνηγάει στο σκορ. Στα τρία επόμενα σετ ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης κατάφερε να ισοφαρίσει κερδίζοντας κάθε σετ με 1-0. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου στη λεπτομέρεια το κέρδισε ο Πέσκα.