Μαθαίνουμε στο σπίτι: Το πρόγραμμα της εβδομάδας 30 Νοεμβρίου- 4 Δεκεμβρίου
Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης από σήμερα Δευτέρα 30/11 έως και την Παρασκευή 4/12/2020

Συνεχίζεται το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης του υπουργείου Παιδείας στην ΕΡΤ2, για μαθητές Δημοτικού, στο πλαίσιο της τηλεκπαίδευσης.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της εβδομάδας

Δευτέρα 30/11

«09:00 Μαθηματικά Α' - 09:30 Γλώσσα Α΄- 09:58 Μαθηματικά Γ' - 10:21 Μαθηματικά Γ' - Δ' - 10:42 Αγγλικά Ε' - 11:02 Φυσική Ε' - ΣΤ' - 11:22 Μαθηματικά ΣΤ'»

09:00 Μαθηματικά Α': Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) - 29'11
09:30 Γλώσσα Α': Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) - 27'20
09:58 Μαθηματικά Γ': Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου) - 22'16
10:21 Μαθηματικά Γ'- Δ': Επανάληψη προπαίδειας (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) - 21'43
10:42 Αγγλικά Ε': Our Online World (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης) - 19'42
11:02 Φυσική Ε'- ΣΤ': Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα υλικά σώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) - 19'47
11:22 Μαθηματικά ΣΤ': Κριτήρια διαιρετότητας (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) - 30'34

Τρίτη  1/12

 

«Γλώσσα Α' - Μουσική Α'-Β' - Γλώσσα Β' - Γλώσσα Γ' - Γεωγραφία Δ'-Ε' - Γαλλικά Ε'-ΣΤ' - Μουσική Ε'-ΣΤ' - Μαθηματικά ΣΤ'»
 

Γλώσσα Α': Ιστορίες (Ι) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Μουσική Α'- Β': Μια ηχοιστορία. Η ιστορία του σκατζόχοιρου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
Γλώσσα Β': Χωχαρούπα. Η αρχή του ταξιδιού (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)
Γλώσσα Γ': Γη και θάλασσα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)
Γεωγραφία Δ' - Ε': Τα γεωγραφικά διαμερίσματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) - 19'39
Γαλλικά Ε' - ΣΤ': Συστηνόμαστε στα γαλλικά (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου) - 23'20
Μουσική Ε' - ΣΤ': Ελληνική μουσική δημιουργία - Θόδωρος Αντωνίου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
Μαθηματικά ΣΤ': Πρώτοι και σύνθετοι αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Τετάρτη 2/12

«Γλώσσα Α' - Γλώσσα Β' - ΤΠΕ Β'-Γ' - Φυσική αγωγή Γ'-Δ' - Ιστορία Ε' - ΤΠΕ Ε'-ΣΤ' - Αγγλικά ΣΤ' - Ιστορία ΣΤ'
 

Γλώσσα Α': Θέατρο σκιών (Θ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Β': Χωχαρούπα. Ο άντρας με το ακορντεόν και την άρπα (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)
ΤΠΕ Β'-Γ': Ζωγραφίζοντας με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Φυσική αγωγή Γ'-Δ': Συντονισμός-συγχρονισμός (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη) - 21'38
Ιστορία Ε': Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη διοίκηση και τη νομοθεσία (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
ΤΠΕ Ε'-ΣΤ': Ψωνίζοντας έξυπνα με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Αγγλικά ΣΤ': Let's go shopping! (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης)
Ιστορία ΣΤ': Ο Ρήγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραής (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Πέμπτη 3/12

 

 «Γλώσσα Α' - Γλώσσα Β' - Ιστορία Γ' - Μαθηματικά Δ'- Μαθηματικά Ε' - Γεωγραφία Ε'-ΣΤ' - Γλώσσα ΣΤ' - Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ'»
 

Γλώσσα Α': Μύτη σαν σαλάμι (Μ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Β': Ταξίδι στη Χωχαρούπα...συνέχεια (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Ιστορία Γ': Θησέας, το βασιλόπουλο της Τροιζήνας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
Μαθηματικά Δ': Θυμάμαι τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)
Μαθηματικά Ε': Οι κλασματικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
Γεωγραφία Ε'-ΣΤ': Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος) - 24'45
Γλώσσα ΣΤ': Η ζωή σε άλλους τόπους: Αυτόχθονες λαοί και σπίτι μας είναι η γη (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ': Το εκπαιδευτικό σύστημα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Παρασκευή 4/12

 

«Μαθηματικά Α' - Μαθηματικά Α' - Γλώσσα Β' - Ιστορία Γ' - Μελέτη Περιβάλλοντος Γ' - Μαθηματικά Δ' - Φυσική Ε'-ΣΤ' - Θρησκευτικά ΣΤ'»
 

Μαθηματικά Α': Γραφή της πρόσθεσης με χρήση συμβόλων (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)
Μαθηματικά Α': Οι αριθμοί από το 10 μέχρι το 20 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)
Γλώσσα Β': Αν όλα τα παιδιά της Γης (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Ιστορία Γ': Ο Θησέας στην Κρήτη (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)
Μελέτη Περιβάλλοντος Γ': Τα μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς στη ζωή (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)
Μαθηματικά Δ': Προσθέτω και αφαιρώ δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)
Φυσική Ε'-ΣΤ': Ήχος (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)
Θρησκευτικά ΣΤ': Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας (Εκπαιδευτικός: Χρυσάνθη Βαβέτση) - 15'03

 

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Όλες οι ειδήσεις σήμερα

Πότε ανοίγουν τα Γυμνάσια και τα Λύκεια: Αυτά είναι τα τελευταία σενάρια

ΑΣΕΠ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ: Πιστοποίηση Αγγλικών έως και C2 με ΤΗΛΕΞΕΤΑΣΗ μόνο σε Reading - Listening

Το ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ στην Ελλάδα στην ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ για Προσλήψεις Εκπαιδευτικών

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ Η/Υ για τον ΑΣΕΠ σε 10 ημέρες εξ αποστάσεως με ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

σχετικά άρθρα

Νηπιαγωγοί-ΔΟΕ: Όχι στην αύξηση ωραρίου - Κινητοποίηση τη Δευτέρα
Νηπιαγωγοί-ΔΟΕ: Όχι στην αύξηση ωραρίου - Κινητοποίηση τη Δευτέρα
Σε κινητοποίηση στο υπουργείο Παιδείας της Δευτέρα προχωρά η ΔΟΕ ενάντια στην «αιφνιδιαστική, αναιτιολόγητη και απαράδεκτη παράταση της αποχώρησης...
Νηπιαγωγοί-ΔΟΕ: Όχι στην αύξηση ωραρίου - Κινητοποίηση τη Δευτέρα
Φοιτητές-Εκπαιδευτικοί: Νέα κινητοποίηση στη Θεσσαλονίκη (Vid)
Φοιτητές-Εκπαιδευτικοί: Νέα κινητοποίηση στη Θεσσαλονίκη (Vid)
Μαζική κινητοποίηση και πορεία φοιτητών και εκπαιδευτικών ενάντια στο νομοσχέδιο του υπουργείου Παιδείας και στην πανεπιστημιακή αστυνομία στη...
Φοιτητές-Εκπαιδευτικοί: Νέα κινητοποίηση στη Θεσσαλονίκη (Vid)