σκακι
Ο Gukesh παραλίγο να ξεπεράσει τον Ρώσο Sergey Karjakin ως ο νεότερος γκραν μάστερ όλων των εποχών αλλά έχασε το ρεκόρ κατά 17 ημέρες.

Ένας νεαρός από την Ινδία νίκησε τον παγκόσμιο πρωταθλητή Magnus Carlsen, στο αγώνισμα του blitz σε τουρνουά της Νορβηγίας,που βρίσκεται σε εξέλιξη, και έγραψε ιστορία.

Το blitz, στο οποίο ο Gukesh νίκησε τον Carlsen τη Δευτέρα (29/5)  πραγματοποιήθηκε για να καθοριστεί η θέση κάθε παίκτη για το κλασικό αγώνισμα που ακολούθησε.

To τουρνουά θα ολοκληρωθεί στις 9 Ιουνίου και ο νικητής θα λάβει περίπου 68.400 δολάρια, ενώ η δεύτερη θέση θα δώσει 36.500 δολάρια.

«Η 11η διοργάνωση του #NorwayChess διεξάγεται μέχρι τις 9 Ιουνίου στο Σταβάνγκερ. Ξεκίνησε στις 29 Μαΐου με το παραδοσιακό τουρνουά blitz για τον καθορισμό των ζευγαριών της κύριας διοργάνωσης. Το εναρκτήριο blitz κέρδισε ο Nodirbek Abdusattorov με 6/9, μισό βαθμό πάνω από τους Alireza Firouzja και Shakhriyar Mamedyarov», ανέφερε σε σχετική ανακοίνωσή της η Διεθνής Σκακιστική Ομοσπονδία.

Ο νεαρός αυτός, ουσιαστικά ένα παιδί-θαύμα στο σκάκι, γεννήθηκε στις 29 Μαΐου 2006 στην Ινδία.

Έμαθε να παίζει σκάκι σε ηλικία 7 ετών. Στα 9 του χρόνια κέρδισε το Ασιατικό Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα και τρία χρόνια αργότερα το Παγκόσμιο Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νέων, στην κατηγορία κάτω των 12 ετών.

σκακι

Επίσης, κέρδισε πέντε χρυσά μετάλλια στο Ασιατικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νέων το 2018, στα ατομικά Rapid και Blitz U-12, στα ομαδικά Rapid και Blitz U-12 και στα ατομικά κλασικά U-12.

Τον Μάρτιο του 2018 στο 34ο «Cappelle-la-Grande Open» συμπλήρωσε τις προϋποθέσεις για τον τίτλο του Διεθνούς Μάστερ.

Ο Gukesh παραλίγο να ξεπεράσει τον Ρώσο Sergey Karjakin ως ο νεότερος γκραν μάστερ όλων των εποχών αλλά έχασε το ρεκόρ κατά 17 ημέρες. Έγινε έτσι ο δεύτερος νεότερος γκραν μάστερ στην ιστορία στις 15 Ιανουαρίου 2019, σε ηλικία 12 ετών, 7 μηνών και 17 ημερών.

Τον Ιούνιο του 2021, κέρδισε το «Julius Baer Challengers Chess Tour», σημειώνοντας 14 από τους 19 βαθμούς. Τον Αύγουστο του 2022, ξεκίνησε την 44η Σκακιστική Ολυμπιάδα με άριστη βαθμολογία 8/8, βοηθώντας την Ινδία να νικήσει τις ΗΠΑ που ήταν στην 1η θέση στην κατάταξη στον 8ο αγώνα. Τελείωσε με σκορ 9/11 και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.

Τον Οκτώβριο του 2022, ο Gukesh έγινε ο νεότερος παίκτης που κέρδισε τον Magnus Carlsen από τότε που έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής, στο τουρνουά «Aimchess Rapid».