Ρίο 2016

Το πρώτο μετάλλιο της Ιορδανίας σε οποιοδήποτε άθλημα, είτε θερινών, είτε χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, έχει από σήμερα ονοματεπώνυμο: Αχμάντ Αμπουγκχαούς. Ο 20χρονος αθλητής, στον τελικό της κατηγορίας των -68 κιλών, νίκησε 10-6 τον Ρώσο Αλεξέι Ντενισένκο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, δημιούργησε τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής έκπληξη στο Ολυμπιακό τουρνουά ταεκβοντό και φυσικά έγραψε ιστορία για τον αθλητισμό της χώρας του.
Το χάλκινο μετάλλιο «μοιράστηκαν» ο Ισπανός Ζοέλ  Γκονζάλεθ Μπονίγια και ο Κορεάτης Λι Ντάε Χουν, οι δύο αθλητές δηλαδή που κατέκτησαν το χρυσό και ασημένιο Ολυμπιακό μετάλλιο αντίστοιχα στους Αγώνες του Λονδίνου στην κατηγορία των -58 κιλών.