Τρίτος στην κούρσα των 100 μ. ελεύθερο στην κολύμβηση ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έφερε το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, μετά το χάλκινο του Πάνου Τριανταφύλλου στην ξιφασκία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε τρίτος στην κούρσα των 100 μ. ελεύθερο στην κολύμβηση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό είναι το δεύτερο Παραολυμπιακό μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό στο Ρίο στα 100 μ. πεταλούδα - S9.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό των 100μ. ελεύθερο – S8, τερματίζοντας τελικά στην 3η θέση με χρόνο 58.73. Ο Ελληνας πρωταθλητής γύρισε μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ στο πρώτο 50αρι, αλλά ο Αυστραλός Πόφαμ και ο Ρώσος Νικολάεφ έκαναν την αντεπίθεσή τους και τερμάτισαν πρώτος και δεύτερος αντίστοιχα.