Thumbnail
Super League: Η ΑΕΚ «έσπασε» το αήττητο του Ολυμπιακού (1-0)

Χρειάστηκαν να περάσουν 22 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Super League για να γνωρίσει την πικρή γεύση της ήττας ο Ολυμπιακός. Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που «έσπασε» στο ΟΑΚΑ το αήττητο των «ερυθρολεύκων» στο πρωτάθλημα, σε ένα παιχνίδι που κράτησε, βεβαίως, αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων και στα ενενήντα λεπτά αλλά οι μεγάλες συγκινήσεις ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο διαιτητής απέβαλλε δύο παίκτες του Ολυμπιακού κι έναν της ΑΕΚ. Από το 47΄ οι Πειραιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μποτία, στο 76΄ έχασαν και τον Μιλιβόγεβιτς με δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 86΄ και η ΑΕΚ είδε τον Γκάλο να παίρνει το δρόμο προς τα απιοδυτήρια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (68 Βάργκας), Ζουκουλίνι (52 Πέκχαρτ), Μάνταλος, Αραβίδης (Μπουόνανότε), Μπαρμπόσα

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαεμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Πάρντο (33 Σεμπά), Φορτούνης (49' Ντα Κόστα), Ντουρμάζ (80 Ντομίνγκεζ), Ιντέγε

Διαιτητής: Καλογερόπουλος, Βοηθοί: Δημηριάδης, Γρεβένης, Τέταρτος διαιτητής: Παππάς

Γκολ: Βάργκας (75)

Κάρτες: Κολοβέτσιος (55),  Πέκχαρτ (91), Ντομίνγκεζ  (94' )

Κόκκινες: Μποτία (47'), Μιλιβόγεβιτς (75), Γκάλο (85)

Στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Ρομπέρτο η ΑΕΚ απείλησε με τον Ζουκουλίνι, το γύρισμα του οποίου στην καρδιά της μικρής περιοχής του Ισπανού πορτιέρε δεν ακολούθησε κάποιος συμπαίκτης του. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν στο 43΄ με την κεφαλιά του Ντουρμάζ, που έδιωξε πολύ δύσκολα ο Μπαρόχα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και πάλι ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ήταν «παρών» στο ψαλιδάκι του Κασάμι μετά το κόρνερ του Ντουρμάζ.

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό από το πρώτο. Σ΄ αυτό συνέβαλλε η αποβολή του Μποτία στο 47ο λεπτό, για το φάουλ που έκανε στον Αραβίδη ενώ ο επιθετικός της Ένωσης έβγαινε απέναντι στον Ρομπέρτο. Ο Σίλβα δεν είχε άλλη επιλογή από το να προβεί στην 2η αναγκαστική του αλλαγή (προηγήθηκε αυτή του Σεμπά που πήρε την θέση του τραυματία Πάρντο) βάζοντας στο ματς τον Ντα Κόστα ως παρτενέρ του Σιόβα στο κέντρο της άμυνας, «θυσιάζοντας» τον Φορτούνη.

Η απάντηση του Πογέτ στην κίνηση του Πορτογάλου ήταν να βάλει τον Πέκχαρτ αντί του Ζουκουλίνι. Ο Ουρουγουανός «φόρτωσε» την επίθεση της ομάδας του με δεύτερο παίκτη πλάι στον Αραβίδη με προφανή στόχο να πιέσει περισσότερο την άμυνα των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός, όμως, ήταν πολύ καλά οργανωμένος αμυντικά κι όταν του δινόταν η ευκαιρία έβγαινε πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση αρκετές φορές με παίκτη παραπάνω, μιας και οι γηπεδούχοι είχαν ανέβει πιο ψηλά για να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Σε αντεπίθεση που έβγαλαν οι Πειραιώτες στο 64΄ ο Κασάμι έπιασε το βολέ έξω από την περιοχή κι ανάγκασε τον Μπαρόχα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ, ενώ στο 68΄ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με την κεφαλιά του εντελώς αμαρκάριστου Μάνταλου να περνάει άουτ.

Το ματς πήρε φωτιά στο 76΄. Ο Πέκχαρτ έκανε το γύρισμα στην περιοχή η μπάλα βρήκε στα απλωμένα χέρια του Μιλιβόγεβιτς και σωστά ο Καλογερόπουλος υπέδειξε το πέναλτι και απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σέρβο μέσο του Ολυμπιακού. Ο Μπουονανότε που μόλις είχε μπει στο ματς ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά ο Ρομπέρτο απόκρουσε η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Βάργκας την έστειλε στα δίχτυα.

Κανονικό το γκολ του επιθετικού από τη Βενεζουέλα, παρά τις διαμαρτυρίες των Πειραιωτών που έπεσαν πάνω στον διαιτητή και διαμαρτυρήθηκαν με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για περίπου 3 λεπτά μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στο 87΄ και η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Γκάλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και το 1-0 πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους γηπεδούχους και τους οπαδούς τους στις εξέδρες.

Μελισσανίδης: «Νικήσαμε τον Αλή Μπαμπά και τους 40 κλέφτες»

«Σήμερα η ΑΕΚ δεν κέρδισε τον Ολυμπιακό, αλλά τον Αλή Μπαμπά και τους 40 κλέφτες» δήλωσε μετά το τέλος του ντέρμπι ο Δημήτρης Μελισσανίδης, ο οποίος προσέθεσε ότι «το ελληνικό ποδόσφαιρο θα το αλλάξουμε όσοι το αγαπάμε πραγματικά. Θα παλέψουμε να φύγουν αυτές οι γκρανκάσες».

Μελισσανίδης: «Θα σε λιώσω, θα σε πνίξω με το κασκόλ»

Καίει το φύλλο αγώνα τον Δημήτρη Μελισσανίδη, με τον διαιτητή Καλογερόπουλο να γράφει σε αυτό ότι ο «Τίγρης» απείλησε τον παρατηρητή διαιτησίας Δημήτρη Κύρκο με τις ατάκες:«Θα σε λιώσω, θα σε πνίξω με το κασκόλ. Θα σε τινάκω στον αέρα, ξέρω που μένεις και τι κάνεις, είσαι μέλος της συμμορίας».

Μετά τη λήξη του αγώνα ο παρατηρητης διαιτησίας Κύρκος Δημήτριος δήλωσε ότι "Στο 30' του αγώνα κινήθηκε απειλητικά εναντίον του και του επιτέθηκε φραστικά ο κ. Μελισσανίδης Δημήτριος ρωτώντας τον σε έντονο ύφος -αρχ...τι ήρθες να κάνεις εδώ; Πάλι στον ίδιο αγώνα ρε ξεφτιλισμένε; Καλά τα γράφει ο Δουκάκος ότι είσαι κολλητός του Βασσάρα και παίζεις συνέχεια. Θα σε λιώσω. Θα σε πνίξω με το κασκόλ. Θα σε γαμήσω. Γαμ... την συμμορία σας-".

Μετά το τέλος του ημιχρόνου κινήθηκε πάλι ο ίδιος προς το μέρος του και τον απείλησε λέγοντας του: "Θα σε τινάξω στον αέρα, ξέρω που μένεις και τι κάνεις, είσαι μέλος της συμμορίας".

Όλες οι σημαντικές και έκτακτες ειδήσεις σήμερα

Κατάρτιση 500.000 ενηλίκων: 10.000 προσλήψεις εκπαιδευτών ενηλικών με έως 22 ευρώ την ώρα

Παν.Πατρών: Μοριοδοτούμενο σεμινάριο ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗΣ με μόνο 65Є εγγραφή - Ξεκινάει 28 Μαρτίου

Μοριοδοτούμενο σεμινάριο Ειδικής Αγωγής (ΕΛΜΕΠΑ) με μόνο 50Є εγγραφή- αιτήσεις ως 28/3

2ος Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΣΕΠ: Τα 2 μαθήματα εξέτασης και η ύλη

Proficiency και Lower μόνο 95 ευρώ σε 2 μόνο ημέρες στα χέρια σας (ΧΩΡΙΣ προφορικά, ΧΩΡΙΣ έκθεση!)

ΕΥΚΟΛΕΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ και ΙΤΑΛΙΚΩΝ για εκπαιδευτικούς - Πάρτε τις άμεσα

Google news logo Ακολουθήστε το Alfavita στo Google News Viber logo Ακολουθήστε το Alfavita στo Viber